CANLI MAÇ YAYINI
Bundan böyle TRABZONSPOR'un maçları canlı olarak burada.
Yayınlar maç saatlerinde aktif olacaktır.
Yayının sitemiz ile bir alaksı yoktur, hali hazırda internette açık olan ve her kesin kolayca ulaşabileceği yayın linkleri kullanılmaktadır.

13 Eylül 2008 Cumartesi

Hemşehrimiz Bob Dylan

'Büyükannem Kağızman'dan, soyadı da Kırgız' diyen Bob Dylan'ın akrabaları Trabzon'dan çıktı. Kağızmanlılar da Dylan'ın ilçede konser vermesini istiyor

Kırgız soyadı Kağızman yerine Trabzon'da bulundu. Bob Dylan'la ilgili haberi televizyonda izleyen Kırgız ailesinin annesi Emine Kırgız, şarkıcının, 25 yıl önce ölen eşi Mehmet Salih Kırgız'a (sağda) benzediğini söyledi. Oğlu Engin Kırgız da dedelerinin Bayburt'tan göç ettiğini söyledi.

TRABZON - ABD'li şarkıcı Bob Dylan'ın, hayatını anlattığı kitabında, aslen Kağızmanlı olan büyükannesinin Trabzon'da yaşadığını ve 'Kırgız' soyadını taşıdığını yazması, bu bölgelerde heyecan dalgası estirdi. Trabzonlu 'Kırgız' ailesi Dylan ile benzerliklerini sıralarken, Kağızman da Dylan'ın ilçelerinde bir konser vererek yoksullukla savaşlarına destek olmasını umuyor.
Bob Dylan, hayatını ve 40 yıllık kariyerini kaleme aldığı üç serilik kitabın ilk cildinde, büyükannesinin Trabzonlu olduğunu ve Kırgız soyadını taşıdığını yazdı. Bob Dylan kitabında, ailesinin ABD'ye geliş sürecini şöyle anlattı:
"Güney Rusya'da bir liman kenti olan Odessa'dan ABD'ye gelmişler. Zaten oraya da bir başka liman kenti olan, Türkiye'deki Trabzon'dan göç etmişler. Büyükannemin ailesi, aslen Ermenistan sınırındaki küçük bir kasaba olan Kağızman'dan. Soyadları Kırgız'mış. Büyükbabamın ailesi de aynı bölgeden geliyor. Deri ve kundura işiyle uğraşıyorlarmış. Büyükannemin ataları İstanbul'dan bu bölgeye gelmişler."

Kağızman: Bir konser ver!
Kitabın haber olarak basında yer alması üzerine, Kağızman'da Kırgız soyadlı kişiler arandı, ancak bulunamadı. Ancak Kars'ın Kağızman ilçesinin belediye başkanı Nihat Yüce, Bob Dylan'a bir çağrı yaptı:
"Bizi hem gururlandırdı, hem sevindirdi. Onu Kağızman'da görmekten mutlu oluruz. Kendisiyle en kısa sürede temasa geçerek, davet edeceğiz. Atalarını bulmak için elimizden gelen her şeyi yaparız. Onu ilçemizin fahri hemşerisi yapmaktan gurur duyarız. Buraya gelir, bir de konser verirse, yoksulluk ve sefaletle mücadele veren Kağızman'ı ihya eder."

'Kars'ın reklamını yaptı'
Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu da Bob Dylan'ın 'Kars'la ilgili açıklamalarından memnun. AKP'li belediye başkanı, ünlü şarkıcıyı Kars'ta görmek istediklerini belirtirken, "Dünyaya mal olmuş ünlü bir şarkıcının kentimizden bahsetmesi ve atalarının buradan gittiğini söylemesi, kentimizin tanıtımını yapmıştır. Eğer kendisi buraya gelir ve bir de konser verirse sefaletle mücedele eden Kağızman'ı ihya eder" diye konuştu.

'Yüzü eşimi andırıyor'
Kağızman'da bulunamayan Kırgız soyadı ise dün Trabzon'dan çıktı. Haberi televizyonda izlediklerini söyleyen Emine Kırgız, Bob Dylan'ın yüz hatlarının, 25 yıl önce ölen eşi Mehmet Salih Kırgız'a benzediğini ileri sürdü. Emine Kırgız, şöyle konuştu:
"Onunla akraba çıkarsak çok seviniriz. Yüzündeki kırışıklıklar ve ten rengi, eşimi hatırlatıyor. Benim oralara gitme şansım yok. Yaşlı bir insanım. Ama o gelirse, misafir etmekten mutluluk duyarız."

'Bizden başka Kırgız yok'
Emine Kırgız'ın oğlu Engin Kırgız ise Bob Dylan'ın açıklamalarını okuyunca hemen soyağaçlarını araştırmış. Engin Kırgız, Trabzon'da kendilerinden başka Kırgız soyadı taşıyan aile olmadığını söyledi:
"Şarkıcının açıklamaları bizim için sürpriz oldu. Bu olay bizde de merak uyandırdı. Dedem ve babam tek evlat olduğu için, ailemizin geçmişiyle ilgili fazla bilgi yok. Bu haberler çıkıca babaannemin yakınlarına sordum, ama dedem Ali Osman Kırgız'dan öteye geçemedim. Babam dokuz yaşındayken dedemi kaybetmiş. Dedem Bayburt'un Tomara Köyü'nden göç etmiş"
Emine Kırgız'ın kızı 48 yaşındaki Nezahat Kırgız da ünlü şarkıcının burnunu babasına benzetti. Trabzon, Ankara ve İzmir'de yaşayan Kırgız ailesinin beş çocuğu, şimdi heyecanla Bob Dylan'ın görüşme haberini bekliyor.


ENİS YILDIRIM
Kaynak; Radikal Gazetesi
11/01/2005 Tarihli Haber

Hiç yorum yok: